Body lotion med hampolie (500 ml)
Fugtgivende body lotion med naturlig hampolie, der beroliger tør og kløende hud og trækker hurtigt ind uden fedtet fornemmelse. Til alle hudtyper og hele familien.
Reklamelink · Du handler hos Australian Bodycare · fragt 49,00 kr.
Beskrivelse
Kender du det, når huden på kroppen føles tør, stram eller klør - især i vinterhalvåret? Så er denne body lotion med naturlig hampolie fra Australian Bodycare et rigtig oplagt bud på din daglige fugtpleje. Den efterlader huden blødgjort og gennemfugtet, og vi er vilde med, at den trækker hurtigt ind. Så du slipper for den fedtede fornemmelse, inden du hiver tøjet på!
Fugt og ro til tør og kløende hud
Lotionen har fugtgivende egenskaber og virker beroligende på irriteret og kløende hud. Hampolie indeholder gode fedtsyrer, som især tør og kløende hud har glæde af. Derfor er hampolie en skattet ingrediens i hudpleje til meget tør hud.
På grund af indholdet af naturlig hamp er cremen også tænkt til hud med bumser, knopper og urenheder, fx på baller, ryg eller skuldre. Altså de steder, hvor mange godt kan få lidt uro i huden.
Nøgleingredienserne
- Hampolie: naturlig olie med gode fedtsyrer til tør og kløende hud
- Niacinamid: som du nok bedre kender som B3 vitamin. Den er kendt for at forbedre hudens elasticitet og dæmpe rødme
- Kokosolie: tilfører fugt og styrker hudens naturlige beskyttende lag, så fugten bevares
Til hele familien
Lotionen kan bruges på hele kroppen og passer til alle hudtyper. Den er også egnet til børn fra 3 år, så den kan sagtens stå fremme på badeværelset til hele familien.
Sådan bruger du lotionen
Tryk en passende mængde ud i hånden og massér den ind i huden på kroppen. Det bedste tidspunkt er lige efter badet, hvor huden stadig er let fugtig og porerne er åbne - så optages cremen bedre. Vand virker nemlig udtørrende på huden.
- Normal hud: for de fleste er det nok med én gang dagligt
- Tør hud: smør gerne 2 gange om dagen, morgen og aften
- Klør eller strammer huden i løbet af dagen, kan du bare smøre igen - der er ingen øvre grænse
Bruger du lotionen til uren hud, anbefaler producenten at kombinere den med deres Body Wash. Vask området med Body Wash mindst én gang om dagen, og smør lotionen på bagefter, gerne morgen og aften. Brug de to produkter dagligt i mindst 2-3 uger.
Kort sagt: en praktisk og drøj hverdagslotion til dig, der vil give tør hud på kroppen et ordentligt skud fugt. Se også vores øvrige lotions og kropspleje.
Fakta
- Indhold: 500 ml
- Til: hele kroppen, alle hudtyper
- Egnet til børn fra 3 år
Produktoplysninger
- Indhold
- 500 ml
Du vil også kunne lide
Body Lotion til tør og uren hud, Coconut (500 ml)
Salicylic Body Lotion med salicylsyre til ru og uren hud (200 ml)
Body Cream Intensive Repair, fugtighedscreme til meget tør og grov hud (100 ml)
-12%
B12 body lotion med niacinamid og urea (2 × 200 ml)
-20%
B12 body lotion til alle hudtyper (3 stk. à 200 ml)
-11%
Salicylic Acid Keratosis Lotion til ru hud med små knopper (200 ml)
Body lotion med salicylsyre til keratosis pilaris og ru hud (500 ml)
Nyt i lotion
-22%
Body lotion med salicylsyre til uren og tør hud (3 × 200 ml)
B12 Body Lotion til alle hudtyper (500 ml)
-12%
B12 body lotion til alle hudtyper (500 ml, 2 stk.)
-14%