-24%
Daily Repair 40% creme til meget tør hud (200 ml)
Uparfumeret og vegansk creme til meget tør, skællende og udsat hud. Med 40% fedt og den patenterede ingrediens Dermadexin blødgør den huden og lindrer kløe, uden at fedte.
Reklamelink · Du handler hos Australian Bodycare · fragt 49,00 kr.
Beskrivelse
Kender du det, når huden strammer, klør og skaller, uanset hvor meget du smører? Så er Daily Repair 40% fra Astion Pharma værd at kigge nærmere på. Det er en creme, der er specielt velegnet til meget tør, skællende og udsat hud, og den blødgør og lindrer tør hud med tendens til kløe.
Vi synes, det er en skøn kombination: en creme med et fedtindhold på 40%, som alligevel ikke fedter. Så kan du smøre dig ind om morgenen og trække i tøjet med det samme.
Hvad gør Daily Repair 40%?
Cremen styrker din huds naturlige skjold og giver en både effektiv og nænsom pleje. Den indeholder den patenterede aktive ingrediens Dermadexin, som lindrer irritation i de yderste hudlag og danner en beskyttende hinde over den irriterede hud.
- Blødgør huden
- Fedter ikke
- Tilfører fugt
- Lindrer rødme, kløe og afskaldning
- Understøtter hudens naturlige heling
- Genopretter hudens barriere
Den kan bruges til daglig fugtpleje ved tør hud og kløe, også i forbindelse med eksem.
Uden parfume, parabener og kortison
Har du sart hud, er det rart at vide, hvad der ikke er i. Daily Repair 40% er uden parfume, uden parabener og uden kortison. Og så er den vegansk.
Blandt ingredienserne finder du bl.a. sheasmør, ricinusolie, niacinamid, som du nok bedre kender som B3-vitamin, og tocopherol, der er E-vitamin.
Sådan bruger du cremen
Påfør cremen i et tyndt lag en til to gange dagligt. Det er vigtigt at smøre sig ind få minutter efter et bad. Når huden har været våd, er den nemlig mere udsat for at tørre ud og kan også klø mere.
Et godt tip er at stille tuben lige ved siden af håndklædet, så den er klar, når du træder ud af badet. Den er også oplagt til de tørre pletter på albuer, skinneben og hænder i de kolde vintermåneder.
Kort fortalt
- Til meget tør, skællende og udsat hud
- 40% fedt, men fedter ikke
- Med den patenterede ingrediens Dermadexin
- Vegansk og uden parfume
Se også vores øvrige lotioner og cremer til hånd- og kropspleje.
Fakta
Indhold: 200 ml
Ingredienser: Shea Butter Ethyl Esters, Aqua, Butyrospermum Parkii Butter, Isostearyl Isostearate, Glyceryl Stearate Citrate, Limnantes Alba Seed Oil, Niacinamide, Ricinus Communis Seed Oil, Polysorbate 60, Glyceryl Caprylate, Xanthan Gum, Tocopherol, Caprylyl Glycol, Lactic Acid, Citric Acid, Ascorbyl Palmitate, Phenoxyethanol.
Produktoplysninger
- Indhold
- 200 ml
- Vegansk
- Ja
- Parfume
- Nej
Du vil også kunne lide
-24%
Body Lotion - Kamille & Havtorn
-25%
Bodylotion
-25%
Bodylotion, Parfumefri
-25%
Multi Balm Extra Repair (100 ml)
-11%
Salicylic Acid Keratosis Lotion til ru hud med små knopper (200 ml)
-24%
Aftersun, Parfumefri
-22%