Ophæng formet som svamp, rødt stof med hvide prikker (H: 12,5 cm)
Et blødt svampeophæng i rødt stof med hvide prikker og fine broderier, som giver dit juletræ et skønt strejf af eventyrlig charme.
Reklamelink · Du handler hos Mostersskur.dk · fragt 49,00 kr.
Beskrivelse
Drømmer du om et juletræ med et strejf af eventyr? Så er det her lille svampeophæng fra Maileg et oplagt bud! Svampen er syet i blødt stof i rød med klassiske hvide prikker, og fine broderidetaljer giver den et eksklusivt udtryk. Vi synes simpelthen, den er skøn.
Eventyrlig charme på grenene
Den røde svamp med hvide prikker kender du fra eventyrbøgerne, og netop derfor passer den så godt ind i julen. Hæng den på juletræet mellem kuglerne, og den bryder fint med det blanke glas og metal. Fordi den er lavet af stof, får træet et blødt og hyggeligt præg.
Du kan også bruge den uden for juletræet, fx på en gren i en vase, på en dørhåndtag eller over barnesengen i december. Mulighederne er mange.
Byg din egen pyntesamling
Maileg-ophængene er lavet til at blive kombineret. Sæt svampen sammen med andre ophæng fra Maileg, og saml langsomt din egen personlige og stemningsfulde pyntesamling. Det er også en oplagt lille gave til en, der elsker julepynt med lidt fortælling i, eller som starten på en ny samling, der kan vokse år for år.
Stof af hør og bomuld
Svampen er lavet af en blanding af 55% hør og 45% bomuld, hvilket giver den et naturligt og blødt udtryk. Den er 12,5 cm høj og 6 cm bred, så den fylder passende på grenen uden at tage over.
Se også vores øvrige julepynt og ophæng til juletræet.
Kort fortalt
- Ophæng formet som en svamp
- Rødt stof med hvide prikker og broderidetaljer
- 55% hør, 45% bomuld
- Kan kombineres med andre Maileg-ophæng
Fakta
- Mål: H: 12,5 cm, B: 6 cm
- Materiale: 55% hør, 45% bomuld
- Farve: rød med hvide prikker
- Varenummer: 14-4553-00
Produktoplysninger
- Farve
- Rød
- Materiale
- Bomuld
- Højde
- 12,5 cm
Du vil også kunne lide
Adventsstage formet som gris til kronelys, natur træ (L 38 cm)
Pixy nissepige str. 5 i sandfarvet, strikket blomsterkjole (H: 84 cm)
Lysestage til kronelys formet som gris, natur træ med bånd (H: 9 cm, B: 18 cm)
Blossom ophæng formet som svamp, stof (H: 12 cm) - vælg mellem 3 farver
Adventsstage formet som gris til kertelys, natur træ (L 23 cm)
Adventsstage formet som gris til kertelys, rød træ (L 23 cm)