Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Jules hamam håndklæde, oliven bomuld (100x180 cm)

Hamam

Jules er et let tyrkisk hamam håndklæde i 100% bomuld og en rolig olivenfarve, der tørrer hurtigt og fungerer lige godt på stranden, i saunaen og som plaid i sofaen.

89,00 kr.129,00 kr.-31%
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Hamam.dk · fragt 59,00 kr.

Beskrivelse

Leder du efter ét håndklæde, der kan det hele? Så er Jules i den lune olivenfarve et skønt bud. Det er et tyrkisk hamam håndklæde i 100% bomuld, der er let, fylder næsten ingenting i tasken og tørrer hurtigt. Det gør det oplagt til både hverdag, sport og ferie.

Et håndklæde med mange roller

Et hamam håndklæde er meget mere end noget, du tørrer dig i efter badet. Du kan bruge Jules som et klassisk håndklæde på badeværelset, som en let plaid i sofaen eller som en stilfuld sarong på stranden. Den store størrelse giver dig god plads at svøbe dig ind i, og den rolige olivenfarve passer fint ind både i stuen og på badeværelset.

Er du til sauna og gus? Så er Jules skabt til netop det. Hamam håndklæder er jo født til varme og damp, og vi synes, det er det helt rigtige håndklæde at have med i saunaen.

Let at have med overalt

Den store variant vejer ca. 400 g, så den er nem at pakke i strandtasken, sportstasken eller kufferten. Og fordi den tørrer hurtigt, slipper du for et vådt og tungt håndklæde, når du skal videre.

  • Perfekt til stranden, sofaen eller badeværelset
  • Let og nem at have med overalt
  • Tørrer hurtigt
  • Kan bruges som plaid, sarong eller klassisk håndklæde

Sådan passer du på dit hamam håndklæde

Vask håndklædet ved 30-40 grader, stræk det efter vask og stryg det gerne. Det tåler også højere temperaturer, men så skal du regne med, at det kan blive lidt mindre.

Bomuld har en naturlig, vandafvisende hinde, så i starten kan håndklædet godt fnuldre og have lidt ringere sugeevne. Det er helt normalt, og ligesom med viskestykker suger det bedre med tiden. Et godt tip er at lægge håndklædet i koldt vand i 24 timer, så hinden brydes og fibrene åbner sig. Ryst det også godt udenfor, når det er tørt, så overskydende fibre forsvinder. Tørretumbleren kan også bruges til det, men da det er 100% bomuld, skal du forvente, at håndklædet krymper. Og husk: Vaskemiddel gør fibrene blødere og duftende, men giver også lidt ringere sugeevne.

Jules findes også i en lille størrelse på 50 x 100 cm. Se også vores øvrige hammam håndklæder.

Kort fortalt:

  • Materiale: 100% bomuld
  • Farve: oliven
  • Størrelse: 100 x 180 cm
  • Vægt: ca. 400 g
  • Vask: 30-40 grader

Produktoplysninger

Farve
Grøn
Materiale
Bomuld

Du vil også kunne lide

⌃