Double sided Diamond hammam håndklæde, beige bomuld (90×180 cm)
Stort, håndvævet hammam håndklæde i beige med forskellige farvetoner på hver side. Blødt og alsidigt til sauna, strand, sofa og badeværelse.
Reklamelink · Du handler hos Hamam.dk · fragt 59,00 kr.
Beskrivelse
Leder du efter et håndklæde, der kan meget mere end at tørre dig efter badet? Så er Double sided Diamond hammam håndklædet i beige et rigtig godt bud. Det store håndklæde på 90×180 cm er håndvævet på gammeldags manér i 100% bomuld, og det har forskellige toner i farverne på hver side. Vi er vilde med idéen om ét håndklæde, der giver dig to udtryk!
Håndvævet og blødere
Netop fordi det er håndvævet, er håndklædet blødere end de almindelige maskinvævede hammam håndklæder. De maskinvævede er simpelthen tættere vævet og føles lidt mere hårde. Her får du et let og blødt håndklæde på ca. 400 g, som er dejligt at svøbe sig ind i.
Ét håndklæde, mange muligheder
Hammam håndklæder er ikke kun til badeværelset. Mulighederne er mange:
- Til sauna og gus, som hammam håndklæder netop er lavet til
- Med på stranden, hvor du også kan bruge det som kjole
- Som plaid på sofaen en hyggelig aften
- Som pynt i stuen eller i sommerhuset
- På badeværelset, når du vil gøre det ekstra indbydende for dine gæster
Sådan passer du på dit håndklæde
Håndvævede håndklæder kræver en anelse mere pleje. Ligesom strik kan de trække sig sammen og blive mindre i vask. Vask derfor håndklædet mildt ved 30-40 grader, og stræk det de steder, hvor det har trukket sig sammen. Når det er tørt, kan du stryge det, hvis du gerne vil have det helt stort igen.
Gode råd til sugeevnen
Et nyt håndklæde kan godt fnuldre lidt og have knap så god sugeevne i starten. Det er helt normalt, for bomuld har en naturlig, vandafvisende hinde, som brydes med tiden. Et smart trick er at lægge håndklædet i koldt vand i 24 timer, som hjælper med at åbne bomuldsfibrene. Ryst det også godt udenfor, når det er tørt, så overskydende fibre ryger af. Og så er det værd at vide, at vaskemiddel gør fibrene blødere og dufter skønt, men samtidig giver en ringere sugeevne.
Kort sagt: et blødt, håndvævet hammam håndklæde i beige, der lige så gerne tager med i saunaen som på stranden eller i sofaen. Se også vores øvrige hammam håndklæder.
Fakta: Mål: 90×180 cm. Vægt: ca. 400 g. Materiale: 100% bomuld. Farve: beige, med forskellige toner på hver side. Vask: 30-40 grader, stræk efter vask, stryg.
Produktoplysninger
- Farve
- Beige
- Materiale
- Bomuld
- Vaskemaskine
- Ja
- Tåler
- Vaskemaskine
- Længde
- 180 cm
- Bredde
- 90 cm
Du vil også kunne lide
-31%
Jules hamam håndklæde, blomme bomuld (100x180 cm)
Jenny Diamond hammam håndklæde, rosa bomuld (90x180 cm)
Jessy hammam håndklæde, blå bomuld (90x180 cm)
-31%
Hammam håndklæde double sided, gul sildeben bomuld (90x180 cm)
Double sided Diamond hammam gæstehåndklæde, beige bomuld (50x100 cm)
-50%
Double sided Diamond hammam gæstehåndklæde, gul bomuld (50x100 cm)
-50%