Vegan Milker Müsli, system til hjemmelavet plantemælk og müsli (til brug med stavblender)
Et smart system til hjemmelavet plantemælk og müsli, hvor du blender, filtrerer og serverer i én proces med din almindelige stavblender. Perfekt til frisk havremælk, mandelmælk og nøddemælk.
Reklamelink · Du handler hos Gourmetshoppen.com
Beskrivelse
Drømmer du om frisk havremælk eller mandelmælk, som du selv har lavet, og hvor du ved præcis, hvad der er i? Så er ChufaMix Vegan Milker Müsli et smart bud! Det er et lille system, der samler blending, filtrering og servering i én proces, og du bruger det sammen med en almindelig stavblender.
Plantemælk og müsli i ét system
Med Vegan Milker Müsli kan du lave havremælk, mandelmælk, nøddemælk og andre plantedrikke direkte i dit eget køkken, på få minutter. Og det stopper ikke der. Systemet er multifunktionelt, så du også kan bruge det til hjemmelavet müsli, grød og andre plantebaserede opskrifter.
Vi synes, det er en skøn idé for dig, der er veganer, vegetar eller laktoseintolerant. Men egentlig er det oplagt for alle, der gerne vil have et alternativ til færdigkøbt plantemælk i karton.
Hvad kan du lave?
- Havremælk
- Mandelmælk
- Kokosmælk
- Cashewmælk
- Rismælk
- Sojamælk
- Hjemmelavet müsli
- Grød og plantebaserede opskrifter
Sådan bruger du Vegan Milker Müsli
Det er faktisk ret enkelt:
- Fyld filteret med havre, nødder, frø, ris eller andre ingredienser.
- Tilsæt vand i beholderen.
- Blend ingredienserne med en stavblender direkte i filteret.
- Filtrér væsken gennem det fine filter.
- Brug den færdige plantemælk med det samme, eller genbrug pulpen til müsli, bagning eller smoothies.
Forestil dig en stille søndag morgen, hvor du blender en portion havremælk til kaffen og bagefter rører pulpen i grøden. Mums.
Fuld kontrol og mindre spild
Når du laver plantemælken selv, bestemmer du ingredienserne. Der kommer ingen tilsætningsstoffer eller konserveringsmidler i, medmindre du selv putter dem der. Og fordi restpulpen kan bruges i bagværk, smoothies eller grød, får du mere ud af dine råvarer og mindre madspild i hverdagen. Samtidig slipper du for en stak tomme kartoner i affaldsspanden.
Kort fortalt om Vegan Milker Müsli
- Lav frisk plantemælk på få minutter
- Til både plantemælk og müsli
- Bruges sammen med en almindelig stavblender
- BPA-fri materialer
- Nem rengøring og genanvendelige materialer
- Reducerer emballage og madspild
Kort sagt: Er du til hjemmeproduktion i køkkenet, er det her et praktisk lille system, der gør plantemælk til en hverdagsting. Se den aktuelle pris hos forhandleren. Se også vores øvrige udstyr til hjemmeproduktion.
Fakta
Model/varenr.: VMMLS
EAN: 8437019489298
Materialer: BPA-fri
Bruges med: Almindelig stavblender
Du vil også kunne lide
CBE Essence til hjemmelavet plantemælk
Kasserolle med non-stick belægning, sølv (16 cm, 1,3 liter)
Delicia mini muffinform med non-stick, antracit (24 huller)
Gryde med non-stick belægning, sort (20 cm, 3,5 liter)
Kageudstikkere med 6 motiver til børn, himmelblå plast (6 stk)
Udstikkersæt med 13 motiver, gul plast (Delicia)
Stegepande til singlemåltider, aluminium med non-stick (Ø 14 cm)
Nyt i tilberedning
Vegan Milker Müsli Soul plantemælk-maker til stavblender, glas, bambus og rustfrit stål
-33%
Startsæt med non-stick pande 28 cm, gryde 5 liter og Kaki grøntsagskniv (3 dele)
Smart Waffle Pro vaffeljern, børstet rustfrit stål (2 vafler)