Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Aftershave lotion med salicylsyre mod indgroede hår og knopper (1 stk)

Australian Bodycare

Fugtgivende aftershave lotion med salicylsyre og ectoin, der eksfolierer blidt, dæmper rødme og hjælper dig med at undgå indgroede hår og røde knopper efter barbering.

129,95 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Australian Bodycare · fragt 49,00 kr.

Beskrivelse

Kender du det? Du har lige barberet dig, og kort tid efter bliver huden rød, ru og kløende, og små irriterende knopper dukker op. Det gælder på benene, i bikinilinjen og i ansigtet. Her får du en fugtgivende aftershave lotion med salicylsyre og ectoin, der er lavet til netop den situation.

Hvorfor får du røde knopper efter barbering?

Døde hudceller og overskydende fedt samler sig ofte i porerne og hårsækkene. Når de nye hår begynder at gro ud, kan de sidde fast under hudens overflade. Det er det, mange kalder indgroede hår, skægpest eller røde knopper efter barbering. Og ja, det er fristende at pille i dem, men så bliver rødmen og irritationen bare endnu mere synlig.

Sådan virker lotionen

Salicylsyren eksfolierer blidt på hudens overflade og nede i porerne. Den hjælper med at fjerne de døde hudceller, der ellers kan spærre for hårene, så du lettere undgår indgroede hår og røde knopper.

Samtidig indeholder lotionen beroligende ingredienser som tasmansk peberbær og bisabolol, der dæmper rødme og opfrisker irriteret hud. Zinklaktat er med for at balancere huden, mens ectoin, panthenol og glycerin giver fugt. Ectoin og panthenol kender du måske fra andre plejeprodukter, hvor de bruges netop for at holde på fugten. Resultatet er en hud, der føles blød og smidig, og lotionen er lavet til at fugte uden at virke fedtet.

Kort fortalt om aftershave lotionen

  • Eksfolierer blidt og holder porerne frie, så hårene ikke så let gror fast under huden
  • Dæmper rødme og beroliger huden efter brug af skraber
  • Giver langvarig fugt uden at føles fedtet
  • Balancerer hudens overflade
  • Velegnet til følsomme områder som bikinilinje, ben og ansigt
  • Dermatologisk testet

Sådan bruger du den

Smør lotionen på lige efter barbering, og brug den gerne dagligt mellem dine barberinger. Det er oplagt efter benbarberingen i badet om morgenen, efter en tur med skraberen i bikinilinjen inden stranden, eller som en fast del af din rutine, når skægget er blevet taget af. Vi synes, det er smart, at den både fungerer som aftershave og som daglig pleje, så du ikke behøver to forskellige produkter.

Brug den sammen med resten af serien

Lotionen hører til en serie med salicylsyre, der også tæller en pre-shave scrub til før barbering, en barbergele og en aftershave spray og roll-on til pletvis pleje. Se også vores øvrige aftershaves og produkter til skæg- og barberpleje.

Fakta

  • Type: Aftershave lotion
  • Nøgleingredienser: salicylsyre, ectoin, tasmansk peberbær, bisabolol, zinklaktat, panthenol, glycerin
  • Til: ben, bikinilinje og ansigt
  • Dermatologisk testet
  • Antal: 1 stk
  • EAN: 5709455026201

Produktoplysninger

Antal
1 stk

Du vil også kunne lide

⌃