Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Jenny hammam gæstehåndklæde, blå sildeben (50x100 cm)

Hamam

Håndvævet hammam gæstehåndklæde i blå sildeben og 100% bomuld. Dobbeltsidet med forskellige farvetoner på hver side og blødere end de maskinvævede - skønt ved håndvasken, i sportstasken eller i saunaen.

59,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Hamam.dk · fragt 59,00 kr.

Beskrivelse

Drømmer du om et badeværelse, der ser lidt mere indbydende ud, når gæsterne kommer? Så er Jenny gæstehåndklædet i blå sildeben et virkelig skønt sted at starte. Det er et tyrkisk hammam håndklæde i 100% bomuld i den lille, praktiske størrelse 50 x 100 cm.

Håndvævet og dobbeltsidet

Jenny er en såkaldt double sided model, der er håndvævet på gammeldags manér. Hver side af håndklædet har sine egne toner i farverne, så du kan vende det efter humør eller indretning. Det blå sildebensmønster giver et roligt og klassisk udtryk, som vi synes passer fint ind både i et lyst badeværelse og i sommerhuset.

Håndvævningen gør også håndklædet blødere end de almindelige maskinvævede hammam håndklæder. De maskinvævede er nemlig tættere vævet og føles derfor lidt mere hårde.

Hvor bruger du det?

Mulighederne er mange:

  • Som gæstehåndklæde ved håndvasken, når der kommer besøg
  • Som pynt i stuen eller i sommerhuset
  • I sportstasken eller gymnastiktasken til ungerne, hvor det ikke fylder ret meget
  • I kufferten på rejsen
  • I saunaen eller til gus, som hammam håndklæder netop er lavet til

Og så tørrer hammam håndklæder hurtigt, hvilket er rart, når du er på farten.

Pleje af dit håndvævede håndklæde

Et håndvævet håndklæde kræver en anelse mere pleje. Ligesom strik kan det trække sig sammen og blive mindre efter vask. Vask det ved 30-40 grader, og stræk det bagefter de steder, hvor det har trukket sig sammen. Vil du have det helt stort igen, kan du stryge det, når det er tørt.

Bomuld har fra start en naturlig, vandafvisende hinde, så håndklædet kan fnuldre lidt og suge knap så godt i begyndelsen. Det bliver bedre med tiden. Et tip: Læg det i koldt vand i 24 timer, så åbnes bomuldsfibrene. Ryst det også godt udenfor, når det er tørt, så overskydende fibre forsvinder. Vær opmærksom på, at vaskemiddel kan give en ringere sugeevne.

Fås i flere størrelser

Jenny i blå sildeben findes også som stort håndklæde på 90 x 180 cm, som plaid på 130 x 200 cm og som sengetæppe på 200 x 220 cm. Se også vores øvrige hammam håndklæder.

Kort fortalt:

  • Størrelse: 50 x 100 cm
  • Materiale: 100% bomuld
  • Håndvævet, dobbeltsidet
  • Farve: blå sildeben
  • Vask: 30-40 grader, stræk efter vask, stryg

Produktoplysninger

Materiale
Bomuld
Farve
Blå
Længde
100 cm
Bredde
50 cm
Vaskemaskine
Ja, 30 grader, 40 grader
Tåler
Vaskemaskine

Du vil også kunne lide

Nyt i hammam håndklæder

⌃