Vinter Joanna hammam gæstehåndklæde, bordeaux bomuld (50x100 cm)
Et hyggeligt hammam gæstehåndklæde i bordeaux og 100% bomuld, der pynter på badeværelset, tørrer hurtigt og næsten ingenting fylder i tasken på rejsen eller til træning.
Reklamelink · Du handler hos Hamam.dk · fragt 59,00 kr.
Beskrivelse
Mangler du et lille håndklæde, der både pynter på badeværelset og er nemt at have med? Så er Vinter Joanna gæstehåndklædet i bordeaux et rigtig hyggeligt bud! Det er et tyrkisk hammam håndklæde i 100% bomuld i den handy størrelse 50 x 100 cm.
Hammam håndklæder er populære hos både unge og voksne, og vi forstår godt hvorfor. De tørrer hurtigt og fylder ikke meget, så de er nemme at have med overalt.
Et gæstehåndklæde med mange roller
På badeværelset giver det dine gæster et indbydende sted at tørre hænder, og den dybe bordeaux farve giver et varmt pift. Men det kan også bruges til pynt i stuen eller i sommerhuset.
Og så fylder det næsten ingenting. Det er oplagt i kufferten på rejsen, i gymnastiktasken til ungerne eller i sportstasken, når du skal til træning. Er du bidt af sauna og gus, er hammam håndklæder faktisk lavet til netop det formål. Praktisk og smart.
Håndvævet med to sider
Ifølge beskrivelsen er modellen double sided og håndvævet på gammeldags manér. Den har forskellige toner i farverne på hver side, og den er blødere end de almindelige maskinvævede hammam håndklæder, som er tættere vævet og føles lidt hårdere.
Sådan passer du på dit håndklæde
Håndvævede håndklæder kræver en anelse mere pleje. Ligesom strik kan de trække sig lidt sammen efter vask. Sådan gør du:
- Vask ved 30-40 grader.
- Stræk håndklædet de steder, hvor det har trukket sig sammen.
- Stryg det efter tørring, hvis du vil have det helt stort igen.
Bruger du tørretumbler, skal du forvente, at håndklædet krymper, fordi det er 100% bomuld.
Bedre sugeevne med tiden
Det er helt normalt, at et nyt bomuldshåndklæde fnuldrer lidt og ikke suger optimalt i starten. Bomuld har en naturlig hinde, der er vandafvisende, og den brydes med tiden. Et godt tip er at lægge håndklædet i koldt vand i 24 timer, så åbner bomuldsfibrene sig. Ryst det også godt udenfor, når det er tørt, så slipper du af med overskydende fibre. Og vær lidt sparsom med skyllemiddel - det gør håndklædet blødt og duftende, men giver ringere sugeevne.
Fås også i andre størrelser
Joanna findes også som stort håndklæde i 90 x 180 cm, som plaid i 130 x 200 cm og som sengetæppe i 200 x 220 cm. Se også vores øvrige hammam håndklæder.
Kort fortalt:
- Gæstehåndklæde, 50 x 100 cm
- Farve: bordeaux
- Materiale: 100% bomuld
- Vask: 30-40 grader, stræk efter vask
Produktoplysninger
- Materiale
- Bomuld
- Farve
- Rød
- Vaskemaskine
- 40 grader
- Længde
- 100 cm
- Bredde
- 50 cm
- Tåler
- Vaskemaskine
Du vil også kunne lide
-31%
Jules hamam håndklæde, lys rød bomuld (100x180 cm)
Jenny hammam gæstehåndklæde, sildeben i oliven (50x100 cm)
Jenny Diamond Choko hammam håndklæde, 100% bomuld (90x180 cm)
Vinter Joanna Choko hammam håndklæde, håndvævet bomuld (90x180 cm)
Jenny hammam gæstehåndklæde, sort sildeben (50x100 cm)
-50%
Jules hamam håndklæde, gul bomuld (50x100 cm)
-67%
Jules hamam håndklæde, lys rød bomuld (50x100 cm)
Nyt i hammam håndklæder
Vinter Joanna hammam gæstehåndklæde, blå bomuld (50x100 cm)
-50%
Hammam gæstehåndklæde double sided med sildeben, gul (50x100 cm)
Vinter Joanna hamam håndklæde, bordeaux bomuld (90x180 cm)