Jenny Diamond hammam gæstehåndklæde, bordeaux rød bomuld (50x100 cm)
Håndvævet hammam gæstehåndklæde i bordeaux rød bomuld, der er blødt, tørrer hurtigt og næsten ikke fylder noget - perfekt til badeværelset, sauna, træning og stranden.
Reklamelink · Du handler hos Hamam.dk · fragt 59,00 kr.
Beskrivelse
Mangler du et lille håndklæde, der både ser lækkert ud på badeværelset og kan følge med i sportstasken, til saunaen og på stranden? Så er Jenny Diamond i bordeaux rød et virkelig godt bud. Det er et hammam gæstehåndklæde på 50 x 100 cm i 100% bomuld, og vi synes, den dybe røde farve giver et skønt, varmt pift til både badeværelset og stuen.
Håndvævet og med to sider
Modellen kaldes double sided og er håndvævet på gammeldags manér. Det betyder, at farverne har forskellige toner på hver side af håndklædet, så du faktisk får to udtryk i ét. De håndvævede hammam håndklæder er også blødere end de almindelige maskinvævede, fordi de maskinvævede er tættere vævet og føles lidt mere hårde. Dejligt, når du tørrer hænder eller ansigt.
Lille, let og tørrer hurtigt
Hammam håndklæder fylder ikke ret meget, og de tørrer hurtigt. Derfor er det oplagt at smide et gæstehåndklæde i:
- sportstasken, når du skal til træning
- gymnastiktasken til ungerne
- kufferten, når du skal ud at rejse
- strandtasken en varm sommerdag
Og er du bidt af sauna og gus, så er hammam håndklæder netop lavet til det formål. Derhjemme kan det hænge fremme på et indbydende gæstebadeværelse, eller bruges som pynt i stuen og sommerhuset.
Sådan passer du på dit håndklæde
Vask håndklædet ved 30-40 grader. Fordi det er håndvævet, kan det ligesom strik godt trække sig lidt sammen i vask. Giv det derfor en mild vask, og stræk det de steder, hvor det er trukket sammen. Når det er tørt, kan du stryge det, hvis du vil have det helt i fuld størrelse igen.
Bomuld har en naturlig, vandafvisende hinde, så i starten kan håndklædet godt fnuldre og suge lidt mindre. Det bliver bedre med tiden. Et godt tip er at lægge det i koldt vand i 24 timer, som hjælper med at åbne bomuldsfibrene. Ryst det også godt udenfor, når det er tørt, så du slipper af med overskydende fibre. Tørretumbler kan bruges til det samme, men forvent så, at 100% bomuld krymper. Og spar gerne på skyllemidlet, for det giver en ringere sugeevne.
Fås i flere størrelser
Jenny Diamond findes også som stort håndklæde på 90 x 180 cm, som plaid på 130 x 200 cm og som sengetæppe på 200 x 220 cm. Se også vores øvrige hammam håndklæder.
Kort fortalt:
- Størrelse: 50 x 100 cm (gæstehåndklæde)
- Farve: bordeaux rød
- Materiale: 100% bomuld
- Håndvævet, double sided
- Vask: 30-40 grader, stræk efter vask, stryg
Produktoplysninger
- Materiale
- Bomuld
- Farve
- Rød
- Vaskemaskine
- 30 grader, 40 grader
- Længde
- 100 cm
- Bredde
- 50 cm
- Tåler
- Vaskemaskine
Du vil også kunne lide
-31%
Jules hamam håndklæde, blomme bomuld (100x180 cm)
-67%
Joanna hammam håndklæde, grøn bomuld (50x100 cm)
Jenny Diamond hamam håndklæde, sort bomuld (90x180 cm)
Jenny Diamond Denim hammam gæstehåndklæde, bomuld (50x100 cm)
Jenny Diamond gæstehåndklæde, sort bomuld (50x100 cm)
-31%
Jules hamam håndklæde, lys rød bomuld (100x180 cm)
June hamam håndklæde, vinter grøn bomuld (90x180 cm)
Nyt i hammam håndklæder
Jenny Diamond hammam håndklæde, blå bomuld (90x180 cm)
Jenny Diamond hammam håndklæde, kongeblå bomuld (90x180 cm)
Jenny hammam håndklæde, sildeben i kongeblå bomuld (90x180 cm)