Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Lyseholdere til juletræet 2025, hjerte og kræmmerhus, 2 stk (palladium)

Georg Jensen

Georg Jensens 2025-lyseholdere til juletræet, belagt med palladium. To holdere med hver sit klassiske danske julemotiv: et flettet julehjerte og et kræmmerhus.

329,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Erling Christensen Møbler · fragt 49,00 kr.

Beskrivelse

Levende lys på juletræet er den danske juleaften i én detalje, og Georg Jensens lyseholdere gør den detalje til smykker. 2025-sættet er to lyseholdere belagt med palladium, hver udsmykket med et klassisk dansk julemotiv: et flettet julehjerte og et kræmmerhus, fortolket i Georg Jensens elegante, moderne formsprog.

Hjerte og kræmmerhus i palladium

Motiverne er dem, vi alle har klippet i papir som børn, her gjort blivende i metal med palladiumbelægning, der giver den kølige, sølvlignende glans, Georg Jensens julekollektion er kendt for. Holderne er lavet i zinklegering under belægningen. De passer til træet, men vi synes også, de er fine i en gren i en vase på bordet.

Årets kollektion

Lyseholderne er en del af Georg Jensens julekollektion 2025, så de kan samles år for år sammen med årets hjerte og de andre ornamenter. Giv dem som værtindegave, eller begynd din egen samling.

Fakta

  • Lyseholdere fra Georg Jensen, julekollektion 2025
  • Antal: 2 stk., motiver: flettet julehjerte og kræmmerhus
  • Materiale: palladiumbelagt zinklegering
  • Farve: palladium (sølv)

Se også Georg Jensens 2025-julehjerte i palladium og forgyldt og vores øvrige lyseholdere til juletræet.

Produktoplysninger

Materiale
Metal
Farve
Sølv
Antal
2 stk.

Du vil også kunne lide

Nyt i lyseholdere til juletræet

⌃