Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Nougat-brunkager med mælkechokolade og ristede mandler (4 stk., 75 g)

Anker Chokolade

Fire økologiske brunkager lavet af nougat med nelliker og kanel, overtrukket med mælkechokolade og toppet med ristede mandler. Brunkagens julesmag i en cremet chokoladeudgave til julekaffen.

90,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Kun Det Bedste · fragt 49,00 kr.

Beskrivelse

Hvad nu hvis brunkagen var lavet af nougat i stedet for dej? Det er lige præcis idéen bag de her nougat-brunkager fra Anker Chokolade. Vi er vilde med den! Her får du fire konfektstykker, hvor brunkagens velkendte krydderier møder blød nougat, mælkechokolade og ristede mandler.

Brunkagen i en ny forklædning

Hver brunkage er lavet af nougat med brunkagekrydderi, blandt andet nelliker og kanel. Den er overtrukket med mælkechokolade og toppet med ristede mandler. Du får altså den krydrede julesmag, du kender fra småkagedåsen, men i en cremet og intens chokoladeudgave. Og så er konfekten økologisk.

Til julekaffen og julebordet

Brunkagerne er oplagte at sætte frem til en god kop kaffe en mørk decembereftermiddag. De passer også fint på konfektfadet efter julemiddagen, hvor der jo altid er plads til et lille stykke chokolade. Eller hvad med at gemme æsken som en lille værtindegave, næste gang du er inviteret til julefrokost eller adventshygge?

Kort fortalt om nougat-brunkagerne

  • Nougat med brunkagekrydderi som nelliker og kanel
  • Overtræk af mælkechokolade
  • Ristede mandler på toppen
  • Økologisk
  • 4 stk. i æsken

Se også vores øvrige julekonfekt og juledelikatesser, hvis du vil fylde hele konfektskålen.

Fakta

  • Indhold: 4 stk.
  • Vægt: 75 g

Produktoplysninger

Smag
Chokolade
Smag
Kanel
Vægt
75 gram
Økologisk
Ja
Indhold
4 stk.

Du vil også kunne lide

Nyt i julemix & julekonfekt

⌃