Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Snackjulekalender med nødder, lakrids og chokolademandler (24 låger)

Guru snack

Snackjulekalender med 24 låger, der skifter mellem økologiske nødder, lakrids og chokolademandler i 11 varianter. En skøn decembergave til dig eller en, der elsker både sødt og salt.

325,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos gaestus · fragt 49,00 kr.

Beskrivelse

Er du typen, der aldrig helt kan bestemme dig mellem sødt og salt? Så er den her snackjulekalender lige noget for dig! Bag de 24 låger skifter det mellem økologiske nødder, lakrids og mandler overtrukket med hvid, lys eller mørk chokolade. Kalenderen er en nyhed i 2026 og kommer fra et dansk brand, der arbejder med økologiske snacks og råvarer.

Med 11 forskellige varianter får du en blanding af salte, krydrede og mere dessertagtige snacks gennem hele december. Det gør, at der er noget nyt at glæde sig til, uanset om du er til sprøde tamarimandler, cashewnødder med chili og lime eller en lille bid lakrids.

Sødt, salt og krydret i én kalender

Vi synes, det er en skøn idé at blande nødder og slik på den her måde. Den ene dag er det salte mandler til eftermiddagskaffen, den næste er det chokolademandler med appelsin, der passer perfekt til en hyggelig aften i sofaen. Og lakridsfans bliver heller ikke snydt, for både sød lakrids og lakrids med havsalt er med.

Kalenderens 11 varianter

  • Gourmet Tamari Almonds ØKO
  • Gourmet Salt Almonds ØKO
  • Chili & Lime Cashews ØKO
  • Sweet & Salty Cashews ØKO
  • Salted Cashews ØKO
  • White Chocolate Almonds with Raspberry
  • White Chocolate Almonds with Aronia & Lemon
  • Milk Chocolate Almonds with Licorice
  • Dark Chocolate Almonds with Orange
  • Sweet Licorice ØKO
  • Sea Salted Licorice ØKO

En oplagt julehilsen

Kalenderen gør det nemt at sende en varieret julehilsen, hvad enten den skal til en medarbejder, en kunde eller en privat modtager. Den passer til 1-2 personer, så den er også oplagt at dele med kæresten eller en god kollega. Og skal du finde en gave til den kollega, der altid har en pose nødder i skuffen? Ja, så er du godt på vej. Se også vores øvrige julekalendere.

Godt at vide om allergener

Kalenderen indeholder blandt andet mandler, cashewnødder, soja og mælk og er derfor ikke vegansk. Kan indeholde spor af cashewnødder, mandler, sesam og jordnødder.

Fakta og ingredienser

  • Antal låger: 24
  • Antal varianter: 11
  • Vægt: 514 gram
  • Passer til: 1-2 personer
  • Ingredienser markeret med * er økologiske

Gourmet Tamari Almonds ØKO: MANDLER*, Tamari (SOJA)*, Salt*.

Gourmet Salt Almonds ØKO: MANDLER*, Solsikkeolie*, Salt*.

Chili & Lime Cashews ØKO: CASHEWNØDDER*, Chilipulver* (1%), Limesaft* (5%), Salt*.

Sweet & Salty Cashews ØKO: CASHEWNØDDER*, Rosin* (7%), Salt* (1,6%).

Salted Cashews ØKO: CASHEWNØDDER*, Salt* (1,4%).

White Chocolate Almonds with Raspberry: MANDLER* (38%), rørsukker*, kakaosmør*, sødMÆLKspulver*, frysetørret hindbærpulver* (2%).

White Chocolate Almonds with Aronia & Lemon: MANDLER* (38%), rørsukker*, kakaosmør*, sødMÆLKspulver*, aroniapulver*, citronolie*.

Milk Chocolate Almonds with Licorice: MANDLER* (39%), rørsukker*, kakaosmør*, sødMÆLKspulver*, kakaomasse*, lakridspulver* (1,5%), naturlig vanilje*.

Dark Chocolate Almonds with Orange: Mørk chokolade* (63,5%) (kakaomasse*, rørsukker*, kakaosmør*, emulgator: solsikkelecithin*), MANDLER* (35%), havsalt* (1,5%), naturlig appelsinolie*.

Sweet Licorice ØKO: Rismel*, sukker*, sirup*, lakrids* (7%), salt*, anis aroma*, overfladebehandlingsmiddel (carnaubavoks*), solsikkeolie*.

Sea Salted Licorice ØKO: Rismel*, sukker*, sirup*, lakrids* (7%), salt*, anis aroma*, overfladebehandlingsmiddel (carnaubavoks*), solsikkeolie*.

* = økologisk

Allergener: Kan indeholde spor af cashewnødder, mandler, sesam og jordnødder.

Produktoplysninger

Antal
24 stk
Vægt
514 gram
Smag
Lakrids
Smag
Chokolade
Smag
Hindbær
Smag
Appelsin
Vegansk
Nej
Økologisk
Ja
Mærkning
Økologisk
Laktosefri
Nej

Du vil også kunne lide

⌃