Knivmagnet i mørkt valnøddetræ (40 cm, plads til 7 knive)
Knivmagnet i mørkt valnøddetræ med skjulte neodymmagneter og plads til 7 knive. Hæng den op med skruer eller dobbeltklæbende tape, og hav dine knive lige ved hånden.
Reklamelink · Du handler hos Qookware
Beskrivelse
Har du investeret i gode knive, fortjener de bedre end at ligge og rasle rundt i bunden af en skuffe! Med denne knivmagnet i mørkt valnøddetræ hænger dine knive trygt på væggen. De er altid lige ved hånden, når du skal i gang med aftensmaden.
Smukt træ og skjulte magneter
Knivmagneten er lavet i mørkt valnøddetræ med indbyggede neodymmagneter. Magneterne sidder skjult i træet, så du kun ser den rene, varme træoverflade på væggen. Vi synes, det er et af de fineste valg, hvis du gerne vil vise dine knive frem, og de samtidig skal være praktisk opbevaret.
Magneterne er kraftige, så de også kan holde knive af høj kvalitet, som er lidt tungere end almindelige knive. Det betyder, at du både kan hænge en kniv med et smalt blad op, fx en udbenerkniv, og en tung kniv med et bredt blad, fx en nakiri.
Plads til 7 knive
Med en længde på 40 cm er der plads til hele 7 forskellige knive. Så kan kokkekniven, brødkniven, urtekniven og resten af samlingen hænge side om side, og du har det fulde overblik, når du står med løg, brød eller et stykke kød foran dig.
To måder at hænge den op på
Der følger to ophængsmuligheder med i æsken:
- Skruer og rawplugs: To skruer og to rawplugs til den klassiske montering. På bagsiden af knivmagneten er der huller, der passer til skruernes hoveder.
- Dobbeltklæbende tape: Tre stykker dobbeltklæbende tape fra 3M, hvis du ikke har lyst til at bore i væggen. Oplagt, hvis du bor til leje eller har fliser, du helst ikke vil bore i.
Gode råd til brug og pleje
Sæt kniven roligt mod magneten, så bladet ikke slår hårdt mod den. Placér knivmagneten stabilt og i en højde, hvor knivene er nemme at nå. Træet holder du pænt ved at tørre det af med en fugtig klud og ellers holde det tørt. Hold knivmagneten væk fra fugt for at beskytte træet.
Kort sagt: En smuk og praktisk knivholder til dig, der gerne vil have dine knive fremme, sikkert opbevaret og lige ved hånden. Se også vores øvrige knivholdere og knivslibere.
Fakta
Materiale: Mørkt valnøddetræ
Magneter: Neodymmagneter (indbygget)
Plads: 7 knive
Længde: 40 cm
Bredde: 2 cm
Højde: 6,4 cm
Vægt: 445 g
Medfølger: 2 skruer, 2 rawplugs og 3 stk. dobbeltklæbende tape fra 3M
Produktoplysninger
- Materiale
- Træ
- Farve
- Brun
- Længde
- 40 cm
- Bredde
- 2 cm
- Højde
- 6,4 cm
Du vil også kunne lide
Knivholder i massivt egetræ med magneter (plads til 7 knive)
Oliespray i glas og rustfrit stål (70 ml)
Emaljeret sautergryde i støbejern med låg, blå (3,5 liter)
Rivejern, groft i rustfrit stål med håndtag i akacietræ
-5%
Knivsæt Starter Set med kokkekniv og utility kniv, Rose-serien (2 knive)
Stort skærebræt i egetræ med saftrille (40x30 cm)