Surtido mini turrones, blandede turrón-stykker (150 gram, 8-9 stk.)
Et lækkert udvalg af mini turrones med tre slags i én pakke: mandel og honning, chokolade med knasende korn og æggeblomme. Perfekt til julens kaffebord.
Reklamelink · Du handler hos Made In Spain · fragt 56,00 kr.
Beskrivelse
Kan du lide søde sager med masser af mandler? Så er de her små turrones lige noget for dig! I posen får du 150 gram blandede mini turrones, cirka 8-9 stykker, fordelt på tre forskellige slags. Det gør dem perfekte at stille frem til kaffen, når julehyggen for alvor sætter ind.
Tre slags turrón i én pakke
Det, vi synes er sjovt ved et surtido (et udvalg), er, at du får lov at smage dig igennem flere varianter på én gang. Her er der tre forskellige:
- Turrón Alicante: lavet på mandler (60%) og honning (18%) med oblat. En klassiker for dig, der elsker den rene mandelsmag.
- Turrón med chokolade: med knasende kornsorter (12%) og nøddepasta af hasselnød og mandel. Kakao min. 21%.
- Turrón med æggeblomme: med mandel (40%) og kandiseret æggeblomme (20%).
Til kaffebordet, gaveposen og julefrokosten
De små stykker er oplagte at skære i tern og servere på et fad til eftermiddagskaffen i december. Du kan også lægge dem i en hjemmelavet gavekurv til værtinden, eller stille dem frem som en lille sød afslutning efter julefrokosten. Og så er de jo bare skønne at nappe et enkelt stykke af en mørk vinteraften med en kop te.
Se også vores øvrige julekonfekt og juledelikatesser, hvis du vil fylde skålen med mere.
Ingredienser
Turrón Alicante: mandler 60%, honning 18%, sukker, invertsukker, oblat (kartoffelstivelse, solsikkeolie), æggehvide.
Turrón m/chokolade: sukker, skummetmælkspulver, knasende kornsorter: 12% (rismel, majsmel, sukker, salt), kakaosmør, kakaomasse, nøddepasta (hasselnød, mandel), solsikkeolie, solsikke lecithin, E-476, aromaer. Kakao: min. 21%.
Turrón m/æggeblomme: mandel (40%), sukker, kandiseret æggeblomme (20%), glukosesirup, kondenseret mælk (mælk, sukker, laktose), (E-466), citronsyre, aroma, sorberet syre, kalium sorbat, farvestof (gurkemeje).
Allergener: Indeholder div. nødder (mandler, hasselnødder, valnødder) og æg. Kan indeholde spor af jordnødder og soja.
Kort fortalt
- Indhold: 150 gram
- Antal: ca. 8-9 stk.
- Varianter: Turrón Alicante, turrón med chokolade, turrón med æggeblomme
- Varenummer: 8410152002692
Produktoplysninger
- Vægt
- 150 gram
- Smag
- Chokolade
- Vegansk
- Nej
- Laktosefri
- Nej
- Sukkerfri
- Nej
Du vil også kunne lide
Julemix med fyldte chokoladekugler, konfekt/marcipanstykker og juleskum i rød tønde (1 kg)
Fyldte chokoladekugler og karameller i lysegrønt gaverør (250 g)
Julemix med fyldte chokoladekugler, karameller og fransk nougat i grøn tønde (1 kg)
Chokoladetønde med julemix, rød (1 kg)
Christmas Collection gaveæske, rund sølvæske med økologisk chokolade, marcipan og dragerede nødder (625 g)
Kæmpe gavetønde med fyldt chokolade, konfekt og juleskum (2 kg)
Lille julesæk med fyldte chokoladekugler, fransk nougat og karamelmix (1000 gram)
Nyt i julemix & julekonfekt
Turrón med chokolade og mandler, Etiqueta negra (150 g)
Turrón Alicante etiqueta blanca, spansk nougat med mandler og honning (150 g)
Torta de Praliné, spansk chokoladenougat med puffede ris (130 g)