-20%
Fugtmaske
Vil du gerne pleje dit ansigt og gøre huden silkeblød, så skal der fugt til. Og denne fugtmaske er den ultimave fugtbooster, der sørger for at din hud får masser af fugt og beskyttelse.
Masken er nem at bruge og skylle af igen.
Reklamelink · Du handler hos Helsegrossisten.dk · fragt 34,00 kr.
Kan også købes her:
Beskrivelse
Denne fugtmaske er helt fantastisk, når du gerne vil pleje din hud og tilføre den masser af fugtighed.
Masken er drøj i brug og du skal blot smøre et tyndt lag på hele din hud. Lad det sidde i 10 minutter og skyl det af med lunkent vand.
Vil du gerne bruge masken som en intensiv fugtbooster, anbefales det at lade den sidde natten over.
Denne fugtmaske er vegansk og indeholder to slags hyalonsyre: En med lav molekyl som hurtigt trænger ind i din hud og binder fugten. Og en med høj molekylvægt, der ligger sig på overfladen af din hud og blødgør den.
Derudover er der tilsat naturligt græskarkerneekstrakt, som fugter din hud og tilfører den elasticitet. Og så er der naturligvis aloe vera i også, som køler huden og beskytter den.
Der er 50 ml fugtmaske i flasken, der har et praktisk pumpehoved så du nemt kan dosere den rette mængde.
Masken er dermalogisk testet.
Ingredienser: Glycerin*, Aqua**, Aloe Barbadensis Leaf Water*, Propanediol**, Pentylene Glycol**, Cucumis Sativus Fruit Water*, Maltooligosyl Glucoside**, Hydrogenated Starch Hydrolysate**, Pullulan**, Carrageenan**, Sodium Hyaluronate**, Cucurbita Pepo Seed Extract**, Phytic Acid**, Cellulose Gum**, Citric Acid**, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Sodium Hydroxide, Parfum, Geraniol, Limonene, Linalool.
* = økologisk ** = naturlig
Produktoplysninger
- Indhold
- 50 ml
- Parfume
- Ja
- Vegansk
- Ja
Du vil også kunne lide
-20%
-31%
Fugtmaske, Parfumefri
Multi Shampoo til tør og irriteret hovedbund (250 ml)
-28%
Multi Shampoo, 250 ml
-25%
Rensegel til normal og fedtet hud (200 ml)
-25%
AHA Body Repair bodylotion (200 ml)
-25%
Multi olie, økologisk med duft af orange og lavendel (100 ml)
-10%