Cava Organic Brut Nature, økologisk mousserende vin (Spanien)
Frisk og balanceret økologisk cava af Macabeo og Chardonnay med fine bobler, duft af hvide bær og citrus og en lang, elegant eftersmag. Skøn som aperitif og til skaldyr.
Reklamelink · Du handler hos gaestus · fragt 49,00 kr.
Beskrivelse
Leder du efter en tør, frisk cava, der både kan åbne festen og følge med til skaldyrene? Så er Castellblanc Cava Organic Brut Nature et oplagt bud! Her får du en økologisk cava, som efter vores mening rammer en skøn balance mellem frisk syre og en rund, behagelig smag.
Fine bobler og duft af citrus
I glasset står vinen klar og strågul, med fine bobler, der stiger elegant op. Duften er præget af hvide bær og citrus, og smagen er rund og behagelig med god syre og en lang, elegant eftersmag. Frisk og balanceret, kort sagt.
Brut Nature er betegnelsen for de helt tørre cavaer, hvor der ikke er tilsat ekstra sukker. Det giver en ren og sprød stil, som vi synes er virkelig dejlig, når du vil have bobler, der ikke bliver for søde.
Druer fra højtliggende marker
Cavaen er lavet af 75% Macabeo og 25% Chardonnay. Druerne kommer fra Utiel Requena, hvor vinstokkene vokser på marker ca. 800 meter over havet og ca. 70 km fra Middelhavet. Placeringen giver lange, kolde vintre med temperaturer fra 15ºC og ned til minusgrader, mens sommerdagene er varme og tørre med kølige nætter.
Vinen er fremstillet efter traditionelle metoder og har lagret på bundfaldet i 29 måneder. Castellblancs vingård i Requena er fra 2007, og her bruges den nyeste teknologi med det mål at vise druerne den største respekt gennem hele fremstillingen.
Et hus med lange rødder
Castellblanc er en af de ældste cavaproducerende vinerier i Penedès. Huset blev grundlagt i 1908 som en lille familievirksomhed af Parera-familien, der bragte stor passion for ønologi og respekt for traditioner med sig.
Sådan kan du servere den
Castellblanc Organic Brut Nature er velegnet til skal- og krebsdyr, men er også fin som aperitif. Forestil dig et fad med rejer og hummer til en sommermiddag, en skål bobler, når gæsterne ankommer til fødselsdagen, eller en fredag aften, hvor hverdagen lige skal markeres med noget festligt. Mulighederne er mange.
Se også vores øvrige mousserende vine og cava, hvis du vil sammenligne stilarter.
Kort fortalt
- Type: Mousserende vin, Cava Brut Nature
- Økologisk: Ja
- Land: Spanien
- Druer: 75% Macabeo, 25% Chardonnay
- Druernes oprindelse: Utiel Requena
- Lagring: 29 måneder på bundfald
- Alkohol: 11,5%
Produktoplysninger
- Type
- Mousserende
- Druesort
- Macabeo, Chardonnay
- Land
- Spanien
- Region
- Utiel-Requena
- Økologisk
- Ja
Du vil også kunne lide
Cellier des Dauphins Prestige hvidvin, Méditerranée IGP (25 cl)
Julekalender med fyldte chokolader, økologisk (260 gram)
Fiore mousserende hvidvin, sød (Italien)
Ottocento Extra Dry Rosé, mousserende rosévin
Copper Lane Reserve Chardonnay, fadlagret hvidvin fra Sydafrika
Ca' di Rajo Sauvignon Blanc IGT Trevenezie, hvidvin fra Italien