Balsamisk eddikecreme med figner (15 cl)
Tyk og cremet balsamico med figensmag, lavet på balsamicoeddike fra Modena IGP. Den bliver liggende på maden og er oplagt til salater, frugt, is og ostebordet.
Reklamelink · Du handler hos Made In Spain · fragt 56,00 kr.
Beskrivelse
Mangler du lige det sidste lille twist på salaten, ostebordet eller desserten? Så er den her balsamiske eddikecreme med figner et virkelig oplagt bud! Det er en cremet balsamico fra La Chinata med figensmag, og den er lavet specielt til salater, frugt, is og osteborde.
Hemmeligheden er den tykke konsistens. I stedet for at løbe ud over tallerkenen, som almindelig balsamico gør, lægger cremen sig pænt oven på maden. Så kan du tegne fine streger hen over en salat eller lave små klatter ved siden af osten. Basen er balsamicoeddike fra Modena IGP, som udgør 70% af indholdet. Med figensmagen får du ifølge producenten en ekstra smagsdimension af Spanien.
Sådan kan du bruge eddikecremen
Vi synes, det er sådan en produkt, der hurtigt bliver fast inventar i køleskabsdøren, for mulighederne er mange:
- På salaten: En stribe hen over en grøn salat giver både sødme, syre og et lækkert udseende.
- Til ostebordet: Sæt en lille skål frem ved siden af ostene, så dine gæster selv kan dyppe.
- Over frugt: Prøv den på friske jordbær eller skiver af melon, når du vil servere noget enkelt og lidt anderledes.
- Til is: Ja, faktisk! En tynd stribe over en kugle vaniljeis er en skøn kombination af sødt og syrligt.
Og så er den en hyggelig lille tilføjelse, når du sammensætter en gavekurv med delikatesser til en, der elsker at stå i køkkenet.
Kort fortalt
- Cremet balsamico med figensmag
- Tyk konsistens, der bliver liggende på maden
- Lavet på 70% balsamicoeddike fra Modena IGP
- Oplagt til salater, frugt, is og osteborde
- 15 cl
Se også vores øvrige balsamico og eddiker, hvis du vil udvide spisekammeret.
Ingredienser
Balsamicoeddike fra Modena IGP (70%) (vin eddike, koncentreret druemost, farvestof (karamel)) (sulfitter), sukker, glukose-fruktosesirup, fortykningsmiddel (modificeret stivelse, xanthangummi), aroma.
Næringsindhold pr. 100 g
Energi: 811 kJ / 191 kcal
Fedt: 0 g
heraf mættede fedtsyrer: 0 g
Kulhydrat: 45 g
heraf sukkerarter: 41 g
Protein: 0 g
Salt: 0,10 g
Fakta
Indhold: 15 cl
EAN: 8436578489442
Produktoplysninger
- Indhold
- 15 cl
- Smag
- Figen
Du vil også kunne lide
Balsamico creme med trøffelsmag (15 cl)
Balsamisk vineddike, gennemsigtig Reserva 5 år (250 ml)
Æblecidereddike med moder, økologisk og ufiltreret (500 ml)
Hindbær Eddike
Balsamico Glace m. trøffel
-17%