Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

SMAGFULD by Almuegaarden

Fyldte bolsjer med en blød dragéekerne og en skal, der er nem at knase, plus likør og sirup lavet på samme sukkermasse. Find din yndlingssmag fra SMAGFULD by Almuegaarden her.

SMAGFULD by Almuegaarden - bolsjer med en blød kerne af smag

Er du typen, der knaser bolsjet i stedet for at lade det smelte? Så er SMAGFULD by Almuegaarden lige noget for dig. Bolsjerne i serien har en kerne af blød dragée, og skallen udenom er let porøs, så du nemt kan knase den og få hele smagen på én gang. Vi synes, det er en skøn idé, der giver det klassiske bolsje et helt nyt twist.

Universet stopper dog ikke ved bolsjerne. Almuegaarden har også lavet likør og sirup på samme sukkermasse som SMAGFULD bolsjerne, så du kan nyde de samme smage i flere former.

Tre slags SMAGFULD

Fyldte bolsjer i æske

Bolsjerne kommer i fine æsker og findes i en lang række smage. Her finder du lakridsfavoritterne sød lakrids og salt lakrids, de syrlige sur passion og syrlige rabarber samt saltkaramel. Er du mere til chokolade, er der mint & chokolade, marcipan & chokolade og rom & chokolade. Og så er der Irish coffee, hvor kernen er tilsat Irish Coffee. Bemærk, at dragéekernen i rom & chokolade indeholder alkohol.

Likør (500 ml)

Likørerne er lavet på samme sukkermasse som bolsjerne og fås med smag af sød lakrids, salt lakrids, saltet karamel, syrlig passionsfrugt og syrlig rabarber. Oplagt til den hyggelige aften med gode venner eller som en lidt anderledes værtindegave.

Sirup (100 ml)

Siruppen findes i de samme fem smage som likøren: sød lakrids, salt lakrids, saltet karamel, syrlig passionsfrugt og syrlig rabarber. Det er oplagt at prøve den over en skål is, i et glas danskvand eller i en hjemmelavet drink. Mulighederne er mange.

Sådan vælger du

Start med smagen. Elsker du lakrids, kan du faktisk få både bolsjer, likør og sirup i sød og salt lakrids og sætte dem sammen. Er du mere til det friske og syrlige, er passionsfrugt og rabarber gode bud, mens saltkaramel rammer den søde tand. Chokoladesmagene og Irish coffee findes kun som bolsjer.

Overvej også, hvem det er til. Siruppen og de fleste bolsjer passer til hele familien, mens likøren og bolsjerne med rom & chokolade og Irish coffee er til de voksne.

Perfekt til gavekurven

SMAGFULD er et sikkert hit i gavekurven, som værtindegave eller som en lille hilsen til en, der fortjener lidt forkælelse. Til julen findes der desuden en færdig gave med 2 æsker SMAGFULD bolsjer bundet sammen med et bånd med teksten GOD JUL. Se også de øvrige varer fra Almuegaarden.

⌃