Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Pinot Blanc Einstern* 2024, hvidvin fra Mosel (75 cl)

Weingut Markus Molitor

Pinot Blanc fra den centrale Moseldal med moden gul frugt, et mineralsk og let salt præg og en rund, saftig smag med livlig syre. En hvidvin, som vineksperter kalder "burgundisk".

210,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Otto Suenson · fragt 69,00 kr.

Kan også købes her:

Beskrivelse

Har du prøvet en tysk Pinot Blanc, der får vinfolk til at bruge ordet "burgundisk"? Her får du Pinot Blanc Einstern* 2024 fra Weingut Markus Molitor. Det er en hvidvin med moden gul frugt, et mineralsk og let salt præg og en smag, der er rund, saftig og fyldig. Vi synes, det er en virkelig spændende flaske, især hvis du til daglig mest forbinder Mosel med Riesling.

En Pinot Blanc med fylde og frisk syre

Pinot Blanc er for mange tyske producenter ikke en drue, der gør meget væsen af sig. I Markus Molitors fortolkning får den et helt andet udtryk, og det er netop derfor, vineksperter kalder den "burgundisk". Smagen er rund og saftig med fylde, og en livlig syre holder den frisk hele vejen til en lang afslutning.

Vinen er modnet på gærrester, hvilket giver den mere tekstur og nogle diskrete gærnoter. Det mærker du som en lidt blødere, mere stoflig mundfølelse, der passer godt sammen med den mineralske og let saltede side.

Smagsnoter kort fortalt

  • Moden gul frugt
  • Mineralitet og et let salt præg
  • Diskrete gærnoter fra modningen på gærrester
  • Rund og saftig smag med fylde
  • Livlig syre og en lang, saltpræget afslutning

Fra den centrale Moseldal

Druerne kommer fra den centrale Moseldal i Tyskland, og vinen er lavet på 100% Pinot Blanc. Weingut Markus Molitor regnes blandt Tysklands mest anerkendte vinproducenter og er især kendt for sine Riesling-vine fra Mosel. Derfor er det ekstra sjovt at smage, hvad huset kan få ud af en anden drue.

Årgang 2024 har fået 92/100 point af Wine Advocate.

Sådan serverer du den

Producenten anbefaler, at du serverer vinen ved 9 °C. Tag den gerne ud af køleskabet lidt før, så den ikke er alt for kold, når du skænker. Den er oplagt, når du har gæster til en hyggelig middag, til en lun sommeraften på terrassen, eller når du bare har lyst til at åbne en flaske, der er lidt ud over det sædvanlige.

Se også vores øvrige hvidvine fra Mosel og resten af udvalget fra Weingut Markus Molitor.

Fakta

Type: Hvidvin
Producent: Weingut Markus Molitor
Årgang: 2024
Drue: Pinot Blanc (100%)
Land: Tyskland
Region: Mosel
Alkohol: 12%
Indhold: 75 cl
Serveringstemperatur: 9 °C
Anmeldelse: Wine Advocate 92/100

Produktoplysninger

Type
Hvidvin
Druesort
Pinot Blanc
Land
Tyskland
Region
Mosel
Årgang
2024
Flaskestørrelse
75 cl

Du vil også kunne lide

Nyt i hvidvin

⌃