Verdelho 20 Anos Ribeiro Real, hedvin fra Madeira
Hedvin fra Madeira, hvor druer fra 100 år gamle Tinta Negra-stokke er blandet med Verdelho. En cuvée, der hylder øens lange vinhistorie og samtidig peger fremad.
Reklamelink · Du handler hos Otto Suenson
Beskrivelse
Er du nysgerrig på Madeira-vinens verden? Så er her en hedvin, der er skabt som en hyldest til øens lange historie med vinproduktion - og som samtidig har et ben i nutiden.
To druesorter, to fortællinger
Denne cuvée blander druer fra 100 år gamle Tinta Negra-stokke med Verdelho. Tinta Negra har historisk set været den mest anvendte druesort på Madeira, og netop derfor giver den vinen et tydeligt afsæt i øens traditioner. Verdelho repræsenterer en mere moderne tilgang, og sammen bliver de to sorter et bindeled mellem dengang og nu.
Derfor synes vi, den er værd at kigge på
- Gamle stokke: Tinta Negra-druerne kommer fra 100 år gamle vinstokke.
- Historisk druesort: Tinta Negra er den mest anvendte druesort på Madeira gennem tiden.
- Moderne modspil: Verdelho tilfører vinen et mere nutidigt udtryk.
- 20 Anos: navnet henviser til 20 år.
Hvornår drikker du den?
En hedvin som denne er oplagt efter maden, når kaffen er sat over og der er ro i stuen. Den er også et fint valg til en langsom søndagseftermiddag med et stykke kraftig ost, eller som den lille afslutning på en middag med gæster, hvor der skal noget i glasset, der kan holde samtalen i gang. Og skal du give en værtindegave med lidt historie i, synes vi, den er en sjov mulighed.
Se også vores øvrige hedvine og dessertvine, hvis du vil sammenligne, inden du beslutter dig. Find den aktuelle pris hos forhandleren.
Produktoplysninger
- Druesort
- Verdelho, Tinta Negra
- Land
- Portugal
- Region
- Madeira
Du vil også kunne lide
Chateau Fleur Cardinale Edition "Surf Session", fransk rødvin
Casa di Campagna Falanghina IGT, hvidvin fra Campania (2021, 75 cl)
Traminer Maischegärung-Beerenspiel 2017, orangevin fra Kremstal (75 cl)
Pinot Noir Rho 2017, rødvin i magnum (150 cl)
Ribera del Duero El Picon, rødvin i magnum (150 cl)
Trækasse til 6 flasker (emballage)
-15%
Village Æble Icewine, sød æblevin fra Sverige
Nyt i sherry & hedvin
10 year Malvasia Reserve Madeira, sød hedvin (75 cl)
Manzanilla sherry fra Sanlúcar de Barrameda, Palomino Fino (37,5 cl)
Sød sherry på Palomino Fino og Pedro Ximénez (50 cl)