Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

VSOP Petite Champagne cognac, magnum (150 cl)

Chateau Montifaud

Elegant og velbalanceret VSOP Cognac i magnumflaske på 150 cl, lagret 8 til 10 år på små egetræsfade. Noter af kandiseret citrus, læder og lys chokolade med en lang eftersmag.

860,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Otto Suenson · fragt 69,00 kr.

Beskrivelse

Skal der være en ordentlig flaske på bordet, når hele selskabet samles? Her får du en elegant og virkelig velbalanceret VSOP Cognac fra familien Vallet hos Chateau Montifaud, og vel at mærke i magnum. Med 150 cl i flasken er der rigeligt at skænke af, når gæsterne bliver hængende efter middagen.

Smagen: kandiseret citrus, læder og lys chokolade

Efter 8 til 10 år på små egetræsfade har denne cognac udviklet en stor smagskompleksitet. I duften møder du noter af kandiseret citrus, læder og lys chokolade. I smagen kommer appelsinnoterne frem og blander sig fint med æbler og hyben. Og så slutter den af med en balanceret og lang eftersmag, som vi synes, du skal give dig god tid til.

Sådan bliver den lavet

Cognacen er fremstillet af familien Vallet af druer, der er høstet i to af de bedste områder i Cognac-distriktet: Fine og Petite Champagne. Der bruges hovedsageligt druen Ugni Blanc, som har en god frisk syre. Den syre er nødvendig for at lave en balanceret cognac.

Først laves en stille hvidvin, som i januar måned destilleres på familiens gamle kobber-potstills. Bagefter lagres destillatet i op til 10 år, før familien vælger at aftappe det som V.S.O.P. Det er markant højere aldring end gennemsnittet på markedet, og det kan man simpelthen mærke på balancen i glasset.

Om Chateau Montifaud

Chateau Montifaud er et traditionsrigt og familieejet destilleri i kommunen Jarnac-Champagne i hjertet af Cognac-distriktet. Vi er vilde med, at det er en familie, der står bag hele vejen fra drue til flaske.

Hvornår skal du åbne den?

  • Efter en lang middag, når kaffen bliver sat på bordet
  • Til den runde fødselsdag eller jubilæet, hvor der er mange glas at fylde
  • Som gave til værten, der sætter pris på noget lidt ud over det sædvanlige
  • En stille aften i sofaen med et stykke lys chokolade ved siden af

Kort sagt: en elegant VSOP med masser af smag og en flaskestørrelse, der er skabt til at blive delt. Se den aktuelle pris hos forhandleren. Se også vores øvrige cognac og spiritus.

Fakta

Type: Cognac (VSOP)
Land: Frankrig
Region: Cognac
Drue: Hovedsageligt Ugni Blanc
Lagring: 8 til 10 år på små egetræsfade
Indhold: 150 cl (magnum)
Alkohol: 40%

Produktoplysninger

Alkohol
Ja
Alkoholprocent
40%
Land
Frankrig
Indhold
150 cl
Type
Cognac

Du vil også kunne lide

⌃