Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Auguste Clape Le Vin des Amis, Syrah-baseret rødvin fra Rhône (2020)

Syrah/Shiraz

Saftig og umiddelbar Syrah-baseret rødvin fra Rhône og legendariske Auguste Clape. Livlige noter af mørke bær og peber, rank syre og bløde tanniner - skabt til at nydes ung og let afkølet.

499,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Johnsen Wine · fragt 59,00 kr.

Beskrivelse

Har du lyst til en rødvin, der bare er lige til at hælde op og nyde? Så er 2020 Le Vin des Amis fra legendariske Auguste Clape et rigtig godt bud! Navnet betyder "vennernes vin", og vi synes, det passer perfekt til en saftig og umiddelbar Rhône-vin, der er lavet i en frisk og drikkevenlig stil.

Saftig Syrah med peber og mørke bær

Le Vin des Amis er en Syrah-baseret rødvin fra Rhône i Frankrig. I glasset byder den på livlige noter af mørke bær, peber og lette krydrede nuancer. Det hele bæres af en rank syre og bløde tanniner, så vinen føles frisk og levende uden at blive tung. Kort sagt: en charmerende og ukompliceret vin, som ikke kræver, at du gør en hel videnskab ud af den.

Skabt til at blive nydt ung

Det her er ikke en vin, du skal gemme i kælderen i årevis. Den er lavet til at blive nydt ung, og gerne let afkølet. Så stil flasken et kort øjeblik i køleskabet, inden du skænker op, og du får en ekstra frisk og saftig oplevelse i glasset.

Sådan kan du nyde den

  • Til en hyggelig hverdagsmiddag, hvor du har lyst til noget lidt ekstra
  • Når vennerne kigger forbi - navnet siger jo det hele
  • Til en lun sommeraften på terrassen, hvor en let afkølet rødvin er oplagt
  • Til grillmad eller en tallerken med pålæg og ost, hvor peberen og de mørke bær kan spille med

Vi er selv vilde med idéen om en vin fra en legendarisk producent, der ikke tager sig selv alt for højtideligt. Den er oplagt, når du vil smage Nordrhônes Syrah fra en friskere og mere legesyg side.

Se også vores øvrige vine fra Rhône og Châteauneuf-du-Pape, hvis du vil udforske flere rødvine fra regionen.

Kort fortalt om vinen

Producent: Auguste Clape
Vin: Le Vin des Amis
Årgang: 2020
Type: Rødvin
Drue: Syrah
Land: Frankrig
Region: Rhône
Alkohol: 14-15%

Se den aktuelle pris hos forhandleren.

Produktoplysninger

Type
Rødvin
Land
Frankrig
Region
Rhône
Årgang
2020
Druesort
Syrah

Du vil også kunne lide

⌃