Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Sancerre Mégalithe 2021, tør hvidvin

Domaine La Perrière

Tør hvidvin fra Sancerre med duft af lime, grønne æbler, flint og friske urter. Rank og lineær i smagen med knivskarp syre, lav alkohol og en mineralsk afslutning.

399,00 kr.509,00 kr.-21%
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Winesommelier · fragt 29,00 kr.

Beskrivelse

Kan du lide hvidvin, der er sprød, stram og knastør? Så er Mégalithe 2021 fra Sancerre lige noget for dig. Her får du en hvidvin, der ikke gemmer sig bag sødme eller fed fadsmag – den går lige til sagen.

Duft og smag

Duften er præget af lime, grønne æbler, flint og friske urter. I munden er vinen rank og lineær med knivskarp syre, lav alkohol og en meget tør, mineralsk afslutning. Det er den slags vin, der vasker ganen ren og gør dig klar til næste mundfuld.

Minimal indgriben i kælderen

Vinen er vinificeret med minimal indgriben og fremstår som et rent udtryk for kalkrig jord. Fordelen for dig er en vin, der smager af sit sted frem for af teknik – og som netop derfor føles levende i glasset.

Sådan nyder du den bedst

Den knivskarpe syre og den mineralske afslutning gør vinen oplagt til skaldyr, friske geder- og hvidskimmeloste eller en enkel ret med grønne urter. Vi synes også, den er perfekt som aperitif en lun sommeraften på terrassen, hvor den lave alkohol gør, at du sagtens kan nyde et glas eller to i det gode selskab. Servér den godt afkølet – så træder citrus- og flintenoterne tydeligst frem.

Kort sagt

  • Årgang 2021 fra Sancerre
  • Duft af lime, grønne æbler, flint og friske urter
  • Rank og lineær smag med knivskarp syre
  • Lav alkohol og meget tør, mineralsk afslutning
  • Vinificeret med minimal indgriben

Er du til stramme, mineralske hvidvine, kan du med fordel kigge videre i vores øvrige udvalg af hvidvin.

Produktoplysninger

Type
Hvidvin
Land
Frankrig
Region
Sancerre, Loire
Årgang
2021

Du vil også kunne lide

⌃