Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Very Limoux Chardonnay 2024, hvidvin fra Limoux

Rig og frisk Chardonnay fra Limoux med noter af citrus, hvide blomster og brød. Vinen fik 95 point og guldmedalje ved Decanter Awards 2025 og er skøn til fisk og skaldyr.

149,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Buus Vine

Beskrivelse

Har du lyst til en Chardonnay, der både er rig og frisk? Så skal du kigge nærmere på Very Limoux Chardonnay 2024 fra Cave Anne de Joyeuse. Vinen har fået 95 point og guldmedalje ved Decanter Awards 2025, og vi synes, det er en skøn anledning til at lære Limoux at kende!

Navnet passer godt, for vinen er ganske enkelt "virkelig Limoux". Limoux ligger i det sydlige Frankrig. Området har et køligt, oceanisk præget klima, lerholdig jord og masser af sol. Det giver friske hvidvine med fylde, og netop den balance finder du i glasset her.

Gylden, duftende og med et let fadpræg

Farven er gylden og skinner igennem glasset. I duften møder du tydelige noter af citrus, hvide blomster og appetitvækkende brødnoter. I smagen dominerer citrus, hvide blomster, brød og en let smørtone. Det er en rig, fyldig hvidvin med friskhed og fadpræg. Altså en Chardonnay med både krop og liv.

Sådan er vinen lavet

Alle druer er plukket i hånden, og kun de bedste druer bruges til denne Chardonnay. Efter presning kommer vinen på 220 liters fade, hvor gæringen begynder. I 60 dage omrøres vinen hver dag for at trække mest mulig smag og aroma ud. Til sidst lagres den 8 til 9 måneder, før den kommer på flaske.

Hvad skal du servere til?

Servér vinen afkølet ved 12 °C. Den er oplagt til:

  • Fisk og skaldyr, fx en let fiskeret en sommeraften
  • Fjerkræ, som stegt kylling til søndagsmiddagen
  • Lettere pastaretter
  • Vegetariske retter og ratatouille
  • Som aperitif, når gæsterne lige er kommet

Om producenten

Cave Anne de Joyeuse blev grundlagt i 1929 og har lavet Chardonnay Limoux AOC siden 1989. Området er nok ikke så kendt i Danmark endnu, men selvom det ligger langt mod syd, giver klimaet og jorden meget friske hvidvine. Kan du lide Chardonnay, synes vi klart, du skal give den et forsøg. Se også vores øvrige Chardonnay-vine og hvidvine fra Languedoc-Roussillon.

Kort fortalt

  • Vin: Very Limoux Chardonnay 2024
  • Producent: Cave Anne de Joyeuse
  • Område: Limoux, Languedoc-Roussillon, Frankrig
  • Drue: Chardonnay
  • Alkohol: 13,0%
  • Lagring: 8 til 9 måneder på 220 liters fade
  • Serveringstemperatur: 12 °C
  • Udmærkelse: 95 point og guldmedalje, Decanter Awards 2025

Produktoplysninger

Type
Hvidvin
Land
Frankrig
Region
Languedoc-Roussillon
Druesort
Chardonnay
Årgang
2024

Du vil også kunne lide

Nyt i chardonnay & hvid bourgogne

⌃