Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Montagny Blanc 1. Cru, hvidvin 2023 (75 cl)

Olivier Leflaive

Saftig og frisk hvid Bourgogne fra Montagny, lavet på Chardonnay fra fem Premier Cru-marker. Pomelo, æble, citrus og mineralitet giver en skøn energi i glasset.

415,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Otto Suenson · fragt 69,00 kr.

Beskrivelse

Drømmer du om hvid Bourgogne med finesse, friskhed og masser af energi i glasset? Så er Montagny Blanc 1. Cru 2023 fra Olivier Leflaive en vin, vi synes, du skal kende! Den kommer fra Montagny i den sydlige del af Bourgogne, i Côte Châlonnaise-området, et af de lidt oversete steder for hvid Bourgogne, hvor der laves Premier Cru-vin af Chardonnay.

Finesse og elegance fra kalkstensjord

Olivier Leflaive har gjort det til sit varemærke at lave vine fyldt med finesse og elegance, uden at Chardonnay-druens fylde og blødhed går tabt. Og det passer rigtig godt til druerne fra Montagny. Området er kendt for vinmarker med et højt indhold af kalksten, som giver sprøde og friske vine.

Til denne Premier Cru cuvée bruges druer fra fem forskellige Premier Cru-marker: Bonneveaux, Garchère, Vigne Couland, Sur le Cloux og Champ Toizeaux. Markerne har små forskelle i deres udtryk, og sammen giver de en vin, der afspejler det, Olivier Leflaive selv betragter som smagen af Premier Cru fra Montagny. Vinstokkene er i gennemsnit 50 år gamle.

Hvad smager vinen af?

Vinen har en saftig og læskende tekstur, hvor stenfrugt, æbler, pomelo og citrus leder an. Smagsindtrykkene er behagelige og bløde, med friskhed og mineralitet, der giver vinen en skøn energi. I smagsnoterne finder du også smør, blomster og hasselnød. Den er tør, og du får altså en vin, der både er frisk og har lidt blød fylde. Lækkert!

Sådan er vinen lagret

Vinen har lagret i 12 måneder. De første fire måneder foregik på ståltank. I de efterfølgende otte måneder lå 80% på egetræsfade, hvoraf 12% var nye fade, mens de resterende 20% fortsat lå på rustfri ståltanke. Vinen har et lagringspotentiale på 3-5 år, så du kan nyde den nu eller gemme den lidt.

Servering og mad til vinen

Server vinen i store Bourgogneglas ved 10-12°C, så friskheden virkelig får lov til at brillere. Den er oplagt til:

  • Fisk, fx en sommeraften med ovnbagt torsk
  • Skaldyr til en hyggelig middag med venner
  • Kylling
  • Ost
  • Pasta

Se også vores øvrige hvidvine af Chardonnay og hvid Bourgogne.

Kort fortalt

  • Land: Frankrig
  • Region: Bourgogne
  • Distrikt: Montagny
  • Type: Hvidvin
  • Drue: Chardonnay
  • Årgang: 2023
  • Indhold: 75 cl
  • Alkohol: 13%
  • Serveringstemperatur: 10-12°C
  • Lagringspotentiale: 3-5 år

Produktoplysninger

Type
Hvidvin
Land
Frankrig
Region
Bourgogne
Druesort
Chardonnay
Årgang
2023
Flaskestørrelse
75 cl

Du vil også kunne lide

Nyt i chardonnay & hvid bourgogne

⌃