Vi samler lækker hverdagsluksus fra Danmarks bedste webshops · Indeholder reklamelinks

Kræmmerhuse til julepynt, grøn, rød og guld

Koustrup & Co

Klassiske kræmmerhuse i grøn, rød og guld, der er oplagte til juletræet, vindueskarmen og julebordet. Trykt på FSC-papir på et svanemærket trykkeri.

75,00 kr.
Køb varen her

Reklamelink · Du handler hos Bitten CPH · fragt 59,00 kr.

Beskrivelse

Hvad er mere jul end kræmmerhuse på træet? Her får du kræmmerhuse fra Koustrup & Co i de klassiske julefarver grøn, rød og guld. Det er pynt, der passer lige ind i et traditionelt juledække, og som vi synes er perfekt til en hyggelig eftermiddag med klippe-hygge.

Julepynt med det klassiske udtryk

Grøn, rød og guld er jo farverne, de fleste forbinder med jul. Derfor falder kræmmerhusene naturligt ind, uanset om resten af din pynt er gammeldags og hjemmelavet eller mere stilren. For der er ikke noget så hyggeligt som at klippe pynt sammen, når mørket falder på i december, og radioen spiller julemusik.

Hvor kan du bruge kræmmerhusene?

Mulighederne er mange. Her er et par af vores yndlingsidéer:

  • På juletræet, hvor de klassiske kræmmerhuse hører hjemme
  • Som ophæng i vindueskarmen, så det også ser julet ud udefra
  • Til at pynte julebordet, fx ved hver kuvert
  • Som en lille hilsen til gæster eller naboer i adventstiden

Tryk med omtanke

Kræmmerhusene er trykt på FSC-papir. FSC-mærket betyder, at papiret kommer fra ansvarligt drevne skove. Trykket er lavet på et svanemærket trykkeri, og det hele er pakket i en bionedbrydelig cellofanpose. Så kan du nyde julepynten med god samvittighed.

Se også vores øvrige julepynt, hvis du vil finde mere i samme stil. Se den aktuelle pris hos forhandleren.

Kort fortalt

  • Kræmmerhuse til julepynt
  • Farver: grøn, rød og guld
  • Trykt på FSC-papir
  • Trykt på svanemærket trykkeri
  • Pakket i bionedbrydelig cellofanpose

Produktoplysninger

Farve
Grøn
Farve
Rød
Farve
Guld
Materiale
Papir

Du vil også kunne lide

⌃