Rokkesten
Karamelleriet - Vare nr.: 17-40-16
Friske karameller med lakrids, salmiak og eucalyptus - og rystet i lakridspulver.
Rokkesten kan ikke købes lige nu. Se andre varer fra Karamelleriet og lignende produkter, du kan købe.
Beskrivelse
Rokkesten er en lækker variant af Karamelleriets skønne og populære "Klippestykker", som omfatter forskellige varianter af store og mundrette stykker karamel med masser af dejlig smag og i dåser af god og passende størrelse.
Her får du skønne karameller med en super lækker smag af karamel, salmiak og ikke mindst eucalyptus, og de er i øvrigt rystet i delikat lakridspulver. Her er tale om ret dejlige karameller med masser af smag, og de er temmelig populære hos vores kunder.
Rokkesten-karamellerne er hårde til at starte med, men bliver langsomt blødere og blødere i munden, og dermed holder de en del længere end "almindelige" flødekarameller.
Se alle vores mange karamel-varianter her.
Indhold: 160 gram
Ingredienser: Glukosesirup, sukker, kondenseret mælk, palme- og shearkerneolie, salmiakpulver, lakridspulver, salt, anisolie, eucalyptusolie. Emulgator: Soja lecithin. Farvestof: Aktivt kul.
Kan indeholde spor af: Peanuts.
Produktoplysninger
- Laktosefri
- Nej
- Smag
- Lakrids
- Smag
- Eukalyptus
- Sukkerfri
- Nej
- Vægt
- 150 gram
Alternativer fra Karamelleriet og lignende produkter
Bornholmsk Granit
Fløde karameller
Choko-Mint karameller, håndlavede flødekarameller med chokolade og pebermynte (90 gram)
Havsalt karameller
Karamelleriet Julekalender