-52%
Secco Weis, økologisk tysk mousserende vin fra Pfalz (75 cl)
Frisk, frugtig og økologisk mousserende vin fra Pfalz med aromaer af gule frugter og en legende mousse. Et let og uhøjtideligt valg til aperitif og lune sommeraftener.
Reklamelink · Du handler hos SPS Wine · fragt 29,00 kr.
Beskrivelse
Har du lyst til bobler, der er lette, friske og fulde af drikkeglæde? Så er Secco Weis fra tyske Gut von Beiden et rigtig godt bud. Vinen beskrives som det lettere alternativ til de kraftige mousserende vine. Den er frugtig, frisk og økologisk, og den kommer fra Pfalz i Tyskland.
Gule frugter og en legende mousse
Allerede i næsen mødes du af aromaer af lokale gule frugter. På ganen er det den legende opbrusning, der gør vinen til en ægte crowd-pleaser. Det er altså ikke en tung og kompleks flaske, du skal sidde og analysere. Det er en vin, du hælder op og bare nyder.
På Vivino beskrives den som en frisk og let sommervin med noter af hyldeblomst, kamille, stenfrugt, citrus og passionsfrugt. Noter af lime og grapefrugt holder sødmen i skak, så vinen får en fin balance. Vi synes, det lyder som en skøn kombination af frugt og friskhed!
Hvornår skal du åbne den?
Vinen beskrives som en all-rounder. Den er derfor oplagt i mange situationer:
- Som aperitif, når gæsterne lige er kommet ind ad døren
- Alene på en varm sommernat på terrassen eller altanen
- Til havefesten eller grillaftenen, hvor mange skal have et glas
- Til brunch eller en hyggelig eftermiddag med veninderne
Med 12% alkohol er den en af de lettere mousserende vine. Det passer fint til en lang, lun aften, hvor du gerne vil have et glas mere.
Økologiske bobler fra Pfalz
Pfalz ligger i det sydvestlige Tyskland og er kendt for sine friske hvidvine. Secco Weis er økologisk, så den er et oplagt valg, hvis du gerne vil have økologi med i glasset. Vi kan klart anbefale den, hvis du leder efter en uhøjtidelig flaske bobler, der ikke kræver en særlig anledning.
Se også vores øvrige mousserende vine og prosecco, hvis du vil sammenligne med andre lette bobler.
Kort fortalt
- Type: Mousserende, økologisk
- Vinhus: Gut von Beiden
- Oprindelse: Pfalz, Tyskland
- Størrelse: 750 ml
- Alkohol: 12%
Produktoplysninger
- Type
- Mousserende
- Land
- Tyskland
- Region
- Pfalz
- Flaskestørrelse
- 75 cl
- Økologisk
- Ja
Du vil også kunne lide
-52%
Prosecco Spumante Brut Collio, økologisk mousserende vin 2025 fra Veneto (75 cl)
Prosecco Rosé, mousserende årgangsvin
Prosecco Brut, mousserende vin fra Italien
Perla Frizzante, økologisk mousserende hvidvin fra Veneto, Italien (75 cl)
Prosecco Brut Mirage, økologisk mousserende vin 2025 (75 cl)